A lézervágás típusai és alkalmazási területei
A lézervágás ‘60-as évekbeli megjelenése óta az anyagfeldolgozás hatékonyságának és minőségének új sztenderdjét kínálja. Az energia egyedülálló formája, amely kiválóan felhasználható az ipari gyártásban és az orvostudományban egyaránt. Az anyagok felmelegítésére, olvasztására és elpárologtatására is alkalmas lézerek, ideális közegnek tekinthetők az intenzív, de mégis szabályozható energia továbbítására.
A lézervágás 3 fő típusa
A lézer legnépszerűbb alkalmazása a vágás, azaz a lézervágás, ami egy termikus eljárás, mely során egy fókuszált lézersugarat használunk az anyag megolvasztására egy meghatározott területen.
A művelet során egy azonos tengelyű (koaxiális) gázsugarat használunk az olvadt anyag kilökésére és a bevágás létrehozására. A folyamatos vágás, a lézersugár vagy a munkadarab CNC vezérléssel történő mozgatásával jön létre.
A lézervágásnak három fő típusa van:
- Fúziós vagy olvasztó vágás, melynek során egy inert gázt (általában nitrogént) használunk az olvadt anyag kiszorítására a vágási élből. A nitrogéngáz nem lép exoterm reakcióba az olvadt anyaggal, így nem járul hozzá az energiabevitelhez.
- Oxidációs vagy égető vágás, amikor segédgázként oxigént használunk, amellett, ami amellett, hogy mechanikai erőt fejt ki az olvadt anyagra, exoterm reakciót is létrehoz, amely növeli a folyamat energiabevitelét.
- A távoli vagy szublimációs vágás, melynek során a szilárd anyagot egy nagy intenzitású lézersugár részlegesen elpárologtatja, ami lehetővé teszi a vékony segédgáz nélküli vágását is.
A lézeres vágás alkalmas az automatizálásra
Az automatizálás a mi fémfeldolgozó üzemünkben is elérhető, hiszen CNC lézervágó gépeket használunk.
A pontosság, az élek simasága, a hőbevitel szabályozása olyan előnyöket kínál, amelyek lehetővé teszik, hogy a lézeres vágás egyre inkább felváltsa az egyéb vágási technikákat, mint például a lángvágást vagy a plazmavágást.
A lézervágó gép többféle fém alapanyagot képes kiváló minőségben, pontosan és akár nagy mennyiségben is vágni, illetve darabolni.
Ezért kiválóan alkalmas az egyszerű vagy összetett alkatrészek gyártásához, és szinte minden anyaghoz, így a vékony fémek vágásához is..
A lézervágás további előnye, hogy érintésmentesen, gyors beállítási lehetőségekkel és alacsony hőbevitellel is kiváló minőségű eredményt garantál.
Fémmegmunkálásra, lézervágásra van szüksége? Kérjen ajánlatot. 1 munkanapon belül válaszolunk, 3-4 munkanapon belül teljesítjük megrendelését.