Az acél és az alumínium lézeres vágásának kulisszatitkai
Az anyagok vágásának egyik legtöbbet használt és kiemelkedő módja a lézeres vágás, vagy más néven lézervágás. Ez a technológia rendszeresen felkelti a közvélemény figyelmét és érdeklődését, a lézereket körülvevő futurisztikus hírnév miatt. Ezt érdemes tudni róla>>>
Hogyan működik a lézeres vágás?
A lézeres vágás az alkatrészek precíz, pontos, mérethű kivágására és darabolására szolgáló eljárás, ami egy kötegelt, illetve egy pontra irányított lézersugár segítségével megy végbe.
Milyen típusú lézerek léteznek?
Az anyagvágáshoz többféle lézertípus használható:
CO2 lézer
Ezek a lézerek szén-dioxidot használnak gázközegként a fény fókuszálásához, hogy erőteljes vágásokat végezzenek vastag anyagokon. A nagy teljesítményű folyamatos lézersugár rendkívül nagy vágási szilárdságot tesz lehetővé.
A lézer kisülése szén-dioxidot tartalmaz, kisebb mennyiségű nitrogénnel, héliummal és hidrogénnel keverve.
A CO2 lézereket elsősorban ipari vágáshoz használják.
A neodímium lézer (Nd)
Az Nd lézerek szilárd kristályt használnak a fény fókuszálására a munkadarabra. Ez a folyamatos vagy ritmikus infravörös sugár tovább erősíthető másodlagos berendezésekkel, pl. lámpákkal vagy diódákkal.
Az ittrium-alumínium-gránát lézer (Nd:YAG)
Az Nd:YAG lézer stílusában hasonló az Nd lézerhez, de alkalmazásában és felhasználásában különbözik. Az Nd lézert fúráshoz és nagy energiájú, de alacsony ismétlésszámú esetekben használják, míg az Nd:YAG-ot alacsony fogyasztású esetekben, például fémlemezek vágásához.
Fiber lézer
Ezek szilárdtest-lézerek, ellentétben a gáz- vagy folyadéklézerekkel, egy alaplézert állítanak elő, majd azt egy üvegszálon belül felerősítik. A szálas lézerek kis méretük miatt ideálisak a fényvisszaverő fémek vágására.
Melyek a lézeres vágás előnyei?
A lézeres vágás eltér a többi vágási módszertől. Íme néhány egyedülálló tulajdonsága:
- Érintkezésmentes vágási folyamat
- Minimális termékkárosodás
- Alacsony energiafogyasztás
- Biztonságos és zárt vágási folyamat
- Szigorú vágási tolerancia
- Automatizáció a maximális pontosság érdekében
- Többféle anyagot tud vágni
Mi a helyzet az acéllal?
Az acélanyagok gyakran nagyon vastagok, és nagy teljesítményű vágási módszereket igényelnek. Ez azt jelenti, hogy általában CO2 lézerrel vágják le őket.
Minél vastagabb az acéllemez, annál nagyobb teljesítményre lesz szükség.
A lézeres vágás felülmúlja a mechanikai vágási eljárásokat, mert nagyon kis furatméreteket tud készíteni, néha akár az acél vastagságának ötödét is.
Figyelem: szállézeres vágással a furatok mérete még kisebb is lehet.
Az Nd:YAG lézerek általában nem képesek 20 milliméter körüli vagy annál nagyobb vastagságú acél vágására, de párosíthatók olyan optikai szálerősítővel és oxigént segítő gázmechanizmussal, amely lehetővé teszi, hogy vastagabb acélanyagokat vághassanak.
Mi történik az alumínium vágásakor?
A lézervágók nehezen dolgoznak fényvisszaverő és hővezető fémekkel, mint amilyen az alumínium és a rozsdamentes acél.
Lehetséges, hogy ezeket a korlátozásokat megkerülheti a nagy teljesítményű lézersugarak sűrítettgáz-technológiával történő összekapcsolása.
A nitrogén- és oxigéntámogatású lézervágó gépek viszonylag nagy kapacitással és kiváló eredménnyel alakítják az alumíniumot és a rozsdamentes acélt.
Sajnos a magasabb villamosenergia- és energiafogyasztás, valamint a kimagasló eredmények eléréséhez használt kiegészítő berendezések költsége olyan magasra emelheti a büdzsét, hogy az már meghaladja a vágási technika értékét.
Ha többet szeretne megtudni a lézeres vágás technikáiról, vagy segítséget szeretne kapni egy éppen folyamatban lévő projekthez, vegye fel velünk a kapcsolatot, vagy kérjen ajánlatot lézervágásra itt.>>>