Ipari robotika és a CNC megmunkálás
A robotokat először 1978-ban vezették be az összeszerelő sorok gyártására. Azóta a hardver, azaz a mechanika és a vezérlőrendszerek jelentős fejlődésen estek át, és a CNC megmunkálásban is egyre nagyobb szerephez jutnak. A robotok programozásának módja azonban nem sokat változott.
A feladatok túlnyomó többsége továbbra is manuálisan programozott. Az új offline robotprogramozási eszközök azonban gyorsan változnak, és hamarosan széles körben bevezetésre kerülhetnek.>>>
A CNC megmunkálás kezdetei
Ha közelebbről megvizsgáljuk a CNC megmunkálást és az egyéb gyártástechnológiai eljárásokat, gyakran sok különböző berendezést és technológiát használnak a munka elvégzéséhez.
A CNC gépeket például a nagy pontosságú megmunkálás elérése és a fizikai munka elvégzéséhez szükséges dolgozók számának csökkentése érdekében vezették be.
Mivel a CNC-t kezdetben kizárólag manuálisan programozták egy vezérlőn keresztül, épp annyira volt precíz, mint a programozó, aki a programot írta.
Idővel a CNC-k programozása hatékonyabbá vált azáltal, hogy offline programozószoftvert használtak a gépek működéséhez szükséges g-kód generálására, ezzel:
- növelve a pontosságot,
- csökkentve a gépek állásidejét,
- lehetővé téve az összetettebb alkatrészek gyártását,
- biztosítva a jövedelmezőséget a változatos és kis mennyiségű gyártás során,
- kiküszöbölve az emberi hibákat
- és általánosságban csökkentve a gyártási költségeket.
Hol tartunk ma, és merre tovább?
Manapság a kézi CNC programozás kizárólag a nagy volumenű gyártási sorozatok alapvető munkafázisainak programozására van fenntartva. A nagy teljesítményű és könnyen használható offline szoftverek használata a CNC gépek programozásához szabvánnyá vált a CNC világában.
Ma az ipari automatizálás az elsöprő trend a gyártástechnológiában, ami azt ígéri, hogy nagyobb pontossággal és az idő töredéke alatt többet termel. Ráadásul a járvány okozta ellátásilánc-megszakadás és a súlyos munkaerőhiány tovább gyorsította az automatizálás irányába való elmozdulást.
A robotok kulcsfontosságúak lettek az automatizálásban, és egyre szélesebb körben alkalmazzák őket, az egyszerű kiszedéstől kezdve az olyan összetett 3D gyártási folyamatokig, mint a vágás, a polírozás és a 3D nyomtatás.
Emellett egyre gyakoribb trenddé válik az is, hogy a gyártó létesítmény sok különböző alkatrészt gyárt, kis mennyiségben. Ezeket az ellentétes igényeket manuális tanítással már nem lehet kielégíteni. Csak egy jó offline programozószoftver képes kihasználni a robotok teljes potenciálját.
A szoftver a CNC programozás világában már bizonyított, és ugyanez a folyamat zajlik most az ipari robotok világában is.