Lángvágás, lézervágás és vízsugaras vágás – Mi a különbség?
Számos lehetőség áll rendelkezésre a fémvágásra (pl. a lángvágás, a lézervágás vagy a vízsugaras vágás), de nem minden folyamat működik jól minden munkánál vagy fémtípusnál.
A projektjéhez választhat lángvágást vagy lézervágást is. Érdemes azonban átlátni a vágási módszerek közötti különbségeket.>>>
Hogyan zajlik a lángvágás?
A lángvágás folyamata magában foglalja az oxigén és az égő gáz felhasználását, melyek segítségével olyan lángot állíthatunk elő, amely megolvasztja és levágja az adott fémdarabot.
Gyakran oxigénes vagy égető vágásnak is nevezik, mivel oxigént és egyfajta üzemanyagot használ az anyag vágásához.
Az anyag gyulladási hőmérsékletére való melegítéséhez a lángvágáskor semleges lángot használunk. Ha ezt a hőmérsékletet eléri, a CNC lángvágógép kezelője megnyom egy kart, amely további oxigént bocsát ki a lángba. Ezzel vágjuk le az anyagot és fújjuk ki az olvadt fémet (vagy salakot) a vágási résből.
Mi az a vízsugaras vágás, és mire jó?
A vízsugaras vágás az anyagvágás mechanikus módszere, ami a nagy sebességű és nagynyomású vízáramra épül. Egy nagynyomású szivattyú segítségével áramlik ki a víz a vízsugaras vágófejből.
A nehezebben vágható anyagokhoz (például fémekhez) a víz mellé csiszolóanyag hozzáadására is szükség van. Ez növeli a vágási képességet és felgyorsítja a haladási sebességet.
A vízsugaras vágás nem termikus eljárás. A víz lehűti az anyagot a vágás során, ami azt jelenti, hogy nincs hő, ami befolyásolná a vágási terület kémiai és mechanikai tulajdonságait.
Ezzel a módszerrel számos anyag vágása megoldható, és ez nem csak a fémekre korlátozódik. A vízsugaras vágás biztonságosabb, mint a láng- vagy lézervágás, mert nem bocsát ki káros füstöket, de nem alkalmas a kemény és vastag fém alapanyagok vágására. A vastagabb vagy keményebb fémek ugyanis csökkenthetik a vágási sebességet és a minőséget.
A másik hátránya ennek a technológiának, hogy a vízsugaras vágóberendezések drágák és sok karbantartást igényelnek.
Mit kell tudni a lézervágásról?
A lézervágás során egy irányított, formált és kötegelt lézersugár dolgozik. A lézersugár nekiütközik a munkadarabnak, ami olyan magas hőmérsékletre melegíti fel a fémet, hogy az megolvad vagy elpárolog.
A technológia lényege, hogy a teljes lézerteljesítmény egy 0,5 milliméternél is kisebb pontra összpontosul. Ez teszi lehetővé, hogy a lézervágással különböző anyagvastagságú fémes és nemfémes alapanyagokat ezred milliméternyi pontossággal vágjunk.
Amikor több hő kerül az adott területre, mint amennyi a hővezetés révén képes eloszlani, a lézersugár teljesen áthatol az anyagon, és megkezdődik a jelenleg létező legprecízebb és legpontosabb vágási folyamat.
Mikor, melyiket érdemes alkalmazni?
Számos tényezőt figyelembe vehetünk, de van néhány irányelv, amelyeket segítségül hívhatunk a megfelelő vágási folyamat kiválasztásához.
Lángvágás: Ha vastag acélt és öntöttvasat kell vágni, a lángvágás a legjobb és legköltséghatékonyabb megoldás.
Vízsugaras vágás: A vízsugaras vágás lehetővé teszi az alkatrészek pontos vágását hő nélkül, és elsősorban a nemfémes anyagok vágásának automatizálására is használható.
Lézervágás: Az ipari feldolgozásban elterjedt összes anyagtípus, pl. acél, alumínium, rozsdamentes acél, színesfém lemezek és a legtöbb nemfémes anyag, 0,5 mm-től 30 mm-ig, biztonságosan, gyorsan és kiváló minőségben vágható a lézerrel.
A Plasmatech Kft. lángvágás és lézervágás szolgáltatásai segítségével Ön is megvalósíthatja terveit. Kérjen ajánlatot még ma.>>>