Mit érdemes tudni a lézer történetéről?
Nem kisebb koponya, mint az Einsteiné volt az, amelyben először megfogalmazódott a lézer, vagyis a stimulált sugárzáskibocsátással felerősített fény gondolata, ám maga a megnevezés is csak 1959-ben jelent meg egy Gordon Gould nevű fizikus tanulmányában, amelyben rövidítésként vezette be a „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiationˮ (magyarul: „fénykibocsátás indukált emisszióvalˮ) rövidítésére.
Az első működő lézer egy évvel később, 1960-ban született meg Theodore Maiman munkája nyomán. Bár a kaliforniai Hughes Research Laboratories fizikusa igazán megérdemelt volna egy Nobel-díjat, amire élete során kétszer is jelölték, a szorgalmas feltaláló jutalma sajnos elmaradt.
Több mint fél évszázada villant fel az első lézer
Mégpedig egészen pontosan május 16-án jött a világra ez az azóta is egyre népszerűbb technológia, ami annak köszönhetően tud ilyen sokféle felhasználási lehetőséget biztosítani, hogy monokromatikus (magyarul: egyszínű), hosszú hullámhosszú, térben és időben koherens (összetartó) fénynyalábként energiája nagyon kis területen összpontosul.
Se nem Gould, se nem Maiman, hanem a jelenség optikai változatát 1958-ban leíró, Arthur L. Schawlow és Charles H. Townes szerzőpáros utóbbi tagja, illetve Townes két szovjet munkatársa volt végül az, aki a világhódító technológiáért járó Nobelt megkapta. A Bell Laboratóriumnál dolgozó Schawlow valójában Maiman megoldásait fejlesztette tovább, és impulzusos helyett sikerült folyamatos lézersugarat létrehoznia.
A Bell Laboratories 1960-ban kapott szabadalmi védettséget a saját megoldására, Maiman változata pedig, ami a végein ezüsttel bevont rubinkocka alkalmazására épült, 1967-ben lett szabadalmazva. Velük párhuzamosan Gould is pereskedett szellemi tulajdonjoga elismeréséért, de az ő esetében még hosszabban, egészen 1977-ig elhúzódott a folyamat.
Mivel többen dolgoztak rajta ugyanabban az időszakban, ezért vitatott kérdés, hogy ki is a lézer valódi feltalálója. Ami a kérdés jogi vonzatait illeti, a bíróság végül Gouldnak szolgáltatott igazságot, 1987-ben ismerve el véglegesen a szerzőségét.
Korántsem lesz azonban ennyire problémás, ha a lézer alkalmazásain belül CNC lézervágásért hozzánk fordul! Olvasson tovább itt arról, hogy mi mindenre vagyunk képesek mi a Hertelendi Műveknél a lézer segítségével!